Hokejbal – Nové Strašecí doma porazilo loňského vícemistra i Třemošnou

Více jak měsíc čekali hokejbalisté Nového Strašecí na domácí zápas. Vždyť poslední souboj v Mourek aréně svedli 15. září s pražskou Hostivaří. O tomto říjnovém víkendu přidělil los Bubákům hned dvě utkání. Do Strašecí zavítali nejprve vicemistři z loňského ročníku Karlovy Vary, v neděli pak tradiční soupeř z Třemošné. Oba duely zvládli žlutomodří na jedničku a po zisku šesti bodů si upevnili svou pozici ve středu tabulky.

HBC Nové Strašecí v. HBC CSKA Karlovy Vary 7:4 (3:1, 3:1, 1:2)

Neoblíbený soupeř přijel v nekompletní sestavě, a tak se v předzápasových prognózách mohla za favorita považovat domácí mužstvo. Z vedoucí branky se ovšem radovali Západočeši, a to už ve 2. minutě. Na modré čáře zůstal osamocený Jakub Frič. S jeho zakončením si Liška poradil a vyrazil míček do rohu hrací plochy. Tam se jej ale hostující forvard opět zmocnil a nahrál mezi kruhy Bruštíkovi. Zkušený útočník si pohrál s Jakubem Liškou a bekhendovým zakončením stvrdil propad strašecké defenzivy – 0:1. V následujících minutách hýřili větší aktivitou domácí, kteří byli pohyblivějším mužstvem. K vyrovnání měl nejblíže Ryss, jenže jeho dvě dorážky se neujaly. Karlovarští preferovali jednoduchý, úsporný hokejbal. Často ke svým výpadům využívali střed hřiště. Právě v tomto místě na modré čáře propadli domácí hned dvakrát v rychlém sledu. Sám na branku postupoval Jan Frič, Liška si ale s jeho zakončením dokázal poradit. Brankář s číslem 33 si musel v první patnáctiminutovce vypořádat hned s několika nebezpečnými momenty. Hosté se do dalších šancí dostali při početních výhodách. Při jedné z nich vyvážel balónek Jirka Čížek a z pravé strany mu nabíhal Karel Průša. Vznikla tak situace 2 na 1. Čížek vzal zakončení na sebe a dobře udělal. Jeho ránu zastavila až síť Novákovi branky. Velmi důležitá branka nakopla domácí k obratu. Agilní trio útočníků ve stálém složení Čížek Jan – Martínek – Kmeť si dokázalo vytvořit tlak v útočném pásmu. Povedenou akci zakončoval mladší z bratrů Čížkových a Strašecí rázem vedlo – 2:1. O půl minuty později to bylo o dvě branky! Vhazovalo se v obranném pásmu domácích. Po několika odrazech se balónek dostal k obránci Reiserovi. Jeho dezorientace dokonale využil Martin Wittmayer, jenž se tím pádem dostal do samostatného úniku. Povedeným blafákem do forhendu nedal Novákovi šanci – 3:1.

Druhou třetinu jasně ovládli domácí. I poměr střel zní jasně, vždyť v prostřední části hry to bylo 14:3. Krom domácí převahy bylo k vidění několik ostrých momentů, které bývají při střetnutích těchto dvou celků už pravidlem. Po faulu na O. Duchoně se strhla šarvátka za branku Varských. Na Jirku Čížka se vrhli hned dva soupeři. Svého spoluhráče se zastal Karel Průša. Jelikož při této situaci sundal rukavice, tak od sudích obdržel trest ve hře. To se samozřejmě nelíbilo jak domácím hráčům, tak i jejich věrným příznivcům. Tento moment, jak se později ukázalo, dokázal strašecké dokonale nabudit. V následující přesilové hře byl totiž k vidění nejspíše nejhezčí moment zápasu. David Ryss operoval s míčkem za brankou a z druhé strany sbíhal Wittmayer. Perfektně načasovanou přihrávkou Wittmi zkrátka nemohl pohrdnout a balónek zasunul do odkryté klece – 4:1. Další branka na sebe nenechala dlouho čekat. Přišla už za 13 vteřin. Po přiťuknutí kapitána Douši se z ničeho nic do zajímavé pozice dostal Čížek ml. Ačkoli se mu zakončení dvakrát nepovedlo, tak k údivu všech skončilo za zády Martina Nováka – 5:1. Také pro tohoto útočníka to bylo dvougólové odpoledne. Tyto dva slepené góly nejspíše rozhodly o tom, kdo bude brát všechny body. Hosté ovšem neskládali zbraně. Bubáci nabídli zbytečnými zákroky Západočechům několik početních výhod. Při jedné z nich pálil po nahrávce Soukupa kapitán Reiser. Jeho střelu Liška ideálně neviděl a hosté tak korigovali stav zápasu – 5:2. Strašečtí na tento moment zareagovali tím nejlepším způsobem a ještě před třetí třetinou si vrátili tříbrankový náskok. Po střele Honzy Čížka stál Martínek na správném místě a pohotovým bekhendem se radoval z trefy již potřetí v tomto ročníku – 6:2.

Po třiceti minutách tak měl tým Moravce utkání naprosto pod kontrolou a vše směřovalo k tříbodovému zisku. Od toho se také odvíjela poslední perioda. Domácí výrazně slevili z nastaveného tempa. Ačkoli hosté dohrávali v 9 lidech v poli, tak ve třetí třetině nebyli horším týmem a dokonce v ní zvítězili. Třetí branku týmu z lázeňského města vstřelil po pěkné nahrávce Soukupa Jan Frič – 6:3. Utkání se celkově zklidnilo, a přestože se hráčům v červených dresech podařilo snížit, tak už neměli ambice na jakýkoli bodový zisk. Vítězství domácích dokázal pojistit ve 43. minutě dobře hrající Kmeť. Levý útočník nejprve krásnou ranou trefil pouze břevno, ale o několik vteřin později se už radoval z gólu. Jeho seběhnutí na levý kruh si všiml Tomáš Duchoň a po jeho nahrávce se tak střelecky prosadil i poslední člen prvního útoku – 7:3. V poslední minutě byl k vidění ještě jeden gólový příspěvek, a to ze strany hostů. Při další přesilovce se k odraženému míčku dostal Jan Průša a překonal dorostence Lukáše Dvořáka, který dostal v závěru zápasu příležitost – 7:4. Na branky velmi bohaté střetnutí zvládli lépe novostrašečtí a zaslouženě berou tři body.

HBC Nové Strašecí – SK HBC CSKA Karlovy Vary 7:4

Branky a nahrávky: 11. Čížek Jiří, 14. Čížek Jan (Kmeť, Martínek), 14. Wittmayer (Ryss), 22. Wittmayer (Ryss), 22. Čížek Jan (Douša), 29. Martínek (Čížek Jan), 43. Kmeť (Duchoň T., Martínek) – 2. Bruštík (Frič Jakub, Průša), 25. Reiser (Soukup, Martinovský), 35. Frič Jan (Soukup, Lukesle), 45. Průša (Reiser, Frič Jan)

Sestava HBC N. S.: Liška (od 43. Dvořák) – Douša, Duchoň T., Lev, Horáček, Husák, Samšuk – Čížek Jan, Martínek, Kmeť, Wittmayer, Ryss, Duchoň O., Čížek Jiří, Průša

Josef Moravec: „Od začátku jsme si šli za vítězstvím. Stejně jako v Mladé Boleslavi, tak i dnes se nám dařilo střelecky. Branek jsme mohli vstřelit klidně víc, ale jsme rádi za tři body. V zítřejším zápase si musíme dát pozor na zbytečné fauly. Disciplína nám dnes dělala problém. Zítra budeme chtít dnešní body potvrdit.“

HBC Nové Strašecí v. TJ Tatran Třemošná 9:4 (2:2, 4:0, 3:2)

Sobotní důležité vítězství chtěli Strašečtí hráči i v nedělním mači. Stejně jako včera, tak i dnes nepřijel soupeř v ideální sestavě, a tak se dalo říct, že tři body byli pro domácí povinností. Ty se ale především v první třetině nerodily lehce. Po solidním úvodu, kdy si Bubáci vypracovali několik střeleckých pokusů, udeřil soupeř. Na modré čáře se uvolnil Martin Holý, jenž pálil vedle. Rychlého odrazu do brankoviště ovšem dokázal využít Vetýška, který balónek rovnou doklepl za záda zkoprnělého Lišky – 0:1. Odpověď na vedoucí branku hostů na sebe nenechala dlouho čekat. Ondřej Duchoň se vytočil z levého rohu, mezi kruhy našel volného Víta Samšuka a tento univerzální hráč prostřelil brankáře Hrdličku – 1:1. Již úvodní patnáctiminutovka dokazovala, že dnes uvidí fanoušci hodně branek. Vzápětí se totiž ve slibné šanci zjevil David Ryss. Jeho technický pokus skončil na tyči. V 6. minutě dokázali střelecky odpovědět hosté. Opět to byla spolupráce Holého s Vetýškou. Nejaktivnější „Tatranky“ využili nedůrazu třetí strašecké formace a druhý jmenovaný nadvakrát překonal brankáře Lišku – 1:2. Hráči v oranžových dresech preferovali bránění středního pásmu a vyráželi do nebezpečných kontrů. Právě s obranným valem ve středu hřiště měli domácí největší problém. Za vyvíjenou aktivitu se Strašečtí zaslouženě dočkali vyrovnání. V době, kdy zahrávali přesilovou hru, zavážel míček Václav Horáček. Nic složitého nevymýšlel, za červenou čárou napřáhl a jeho střela propadla Hrdličkovi mezi betony – 2:2.

Prostřední část zápasu byla pro celkový vývoj rozhodující. Žlutomodří svého soupeře jasně přehráli a celých 15 minut ovládli v poměru 4:0. Ale popořadě. Poprvé do vedení se dostali v 21. minutě. Druhá formace si dokázala vytvořit drtivý tlak. Neujaly se pokusy jak Wittmayera, tak i obránce Lva. Když už to vypadalo, že půjdou Západočeši do protiútoku, tak zabojoval David Ryss. Nejprve nadzvedl jednomu z hostujících obránců hokejku a ihned nahrál Kmeťovi. Mladý forvard potvrdil střeleckou formu a střelou mezi betony rozradostnil všechny domácí příznivce – 3:2. Za 21 vteřin to bylo o dvě branky! Po nahrávce Samšuka se míček dostal na modrou čáru k bekovi Hrádkovi. Jeho nepříjemný projektil Hrdlička pouze vyrazil, a to do míst, kde byl připravený Ondřej Duchoň. Ten si se zakončením poradil a vyhnal Hrdličku z branky – 4:2. Po sérii přesilových her, které zůstaly neproměněné, nastoupila na hrací plochu opět třetí formace. A opět z toho bylo navýšení náskoku. Ondřej Duchoň si po buly v útočném pásmu sebral míček, objel s ní branku a na levé straně našel Víťu Samšuka. Střela hráče s číslem 15 zapadla přesně pod horní tyč – 5:2. Celek z Třemošné začal v prostřední části hry odpadat fyzicky, což se projevilo více než výrazně. Bubáci si zápas užívali a hostující obranou proplouvali jako nůž máslem. Důkazem toho situaci z 29. minuty, kdy měli možnost všichni přihlížející vidět snad nejhezčí akci dnešního odpoledne. Po sérii přihrávek a střeleckých pokusů se míček dostal na pravý kruh k Martinu Wittmayerovi. Ten jej shodil dolů na Michala Kmeťe, jenž nezištně uvolnil mezi kruhy ofenzivního zadáka Horáčka. Zakončení tohoto obránce jen podtrhlo krásu této kombinace, nahoru, na zadní tyč – 6:2. Průběh utkání mohl být přirovnán k tomu včerejšímu. Vždyť i v sobotním zápase vedli Bubáci po třiceti minutách 6:2

Bohužel i dnes přistoupili ke třetí třetině poněkud laxněji, ale jen do prvního gólu Třemošné. Procházkovu střelu z kruhu vyrazil Liška pouze před sebe, tam byl připravený Jan Vetýška, který zkompletoval hattrick – 6:3. Domácí brali tento gól jako výstražné znamení a nehodlali utkání jen dohrát. Na řadu přišly další pěkné akce, ale především góly. Ve slibné šanci se zjevil Honza Čížek, jeho zakončení dokázal náhradní gólman Jásek ještě vytěsnit mimo tři tyče. Poté ale přišla další lahůdka druhého útoku. Martin Wittmayer krásně uvolnil přes dvě třetiny naběhlého Michala Kmeťe. Rychlík s číslem 18 na zádech zavezl míček do útočného pásma a počkal si na své spoluhráče. Z druhé vlny mu seběhl sám Wittmayer, který nahrál na levou stranu Ryssovi. Jeho zadovkou nemohl Wittmi odmítnout a pohodlně doklepl míček do odkryté klece – 7:3. Při dalším střídání se Wittmayer zmocnil balónku ve středním pásmu. Úchvatným sólem přešel hned přes čtveřici bránících hráčů, kteří mu dokonale posloužili jako kužele v jeho slalomu. Svoji „one man show“ v rámci této akci zakončil klasicky, a to blafákem do forhendu – 8:3. Domácí fanoušci, kterých dnes na Kocourek zavítalo 85, si dnešní vystoupení svých oblíbenců doslova užívali. Další trefu mohl přidat Ondřej Duchoň, který postupoval na Jáska z levé strany téměř sám. Jásek tentokrát dokázal zasáhnout a po nahrávce Duchoně si poradil i s pokusem Husáka. Zkrat hostujícího mužstva podtrhl dvě minuty před koncem další zásah. Jirka Čížek přenechal v rohu hřiště míček Tomáši Duchoňovi, který jako obránce rád vyráží do podobných prostorů. Duchoň zmátl hostující obranu a k levé tyči předložil míček na zlatém podnose Lukáši Martínkovi – 9:3. V úplném závěru se Třemošné podařilo alespoň kosmeticky upravit výsledek. Po buly v útočném pásmu se dokázal střelou k tyči Bočan – 9:4.

Svěřenci trenéra Moravce tak vítězí ve třetím klání za sebou a zažívají tak nejpovedenější sérii v tomto ročníku. To, co se strašeckým v poslední době nejvíce daří, je střílení branek. Vždyť z posledních třech duelů dokázali skórovat pětadvacetkrát!

HBC Nové Strašecí – TJ Tatran Třemošná 9:4

Branky a nahrávky: 5. Samšuk (Duchoň O.), 14. Horáček, 21. Kmeť (Ryss), 22. Duchoň O. (Hrádek, Samšuk), 28. Samšuk (Duchoň O.), 29. Horáček (Kmeť, Wittmayer), 36. Wittmayer (Ryss), 43. Wittmayer, 44. Martínek (Duchoň T., Čížek Jiří) – 4. Vetýška (Holý), 6. Vetýška (Holý), 34. Vetýška (Procházka), 44. Bočan (Holý)

Sestava HBC N. S.: Liška (od 39. Dvořák) – Douša, Duchoň T., Lev, Horáček, Hrádek, Husák – Čížek Jiří, Martínek, Čížek Jan, Wittmayer, Ryss, Kmeť, Javůrek, Duchoň O., Samšuk

Josef Moravec: „Jsem nesmírně rád, že se nám podařilo potvrdit tři body ze soboty. V poslední době nám to tam začalo padat, v této předváděné hře budeme chtít pokračovat. Kluky chci za víkend pochválit, až na pár momentů můžeme být spokojení. Čekají nás další domácí zápasy, ve kterých budeme chtít uspět.“

Autor článku : Ondřej Duchoň,  fotografie: Jiří Duchoň.