HBC Nové Strašecí porazilo Plzeň Litice, na Kovo Praha ale nestačilo

Další hrací víkend znamenal pro hokejbalisty Nového Strašecí hned dvě utkání. Nejprve úspěšně uzavřeli sérii domácích zápasů s plzeňskými Liticemi. V nedělním zápase pak čekal tým trenéra Moravce lídr soutěže, a to pražské Kovo.

HBC Nové Strašecí v. HBC Plzeň Litice 6:2 (4:0, 1:1, 1:1)

Plzeňský tým přicestoval do Nového Strašecí s vizitkou pěti bodů z posledních dvou utkání. Zato domácí z posledních dvou mačů vytěžili pouze dva body a pokud chtěli pomýšlet na upevnění své pozice ve středu tabulky, tak museli bodovat naplno.

K prvním střeleckým pokusům se probojovali hosté, strašecká defenziva v čele s brankářem Liškou dokázala odolat, aby pak obránce Lev mohl poslat domácí celek do vedení. Strašečtí zahrávali přesilovou hru. Po Ryssově nahrávce založil útočné pásmo Kmeť a ihned vrátil na červenou čáru Lvovi. Vysoký zadák nic nevymýšlel a nádhernou dělovkou, která se ve vzduchu zatočila a následně zapadla do horního růžku branky, otevřel skóre – 1:0. Ihned mohl druhý gól přidat Víťa Samšuk, který po průniku Wittmayera spálil loženou příležitost. Brankář Hájek tentokrát předvedl efektní zákrok lapačkou. Hra se poté přelévala z jedné strany na druhou, než na hrací plochu vstoupila opět první formace strašeckých. Jirka Čížek posunul od pravého mantinelu na volného Rysse. Ten si míček zkušeně připravil a pohotově jej poslal pod horní tyč – 2:0. Tímto projektilem nejenom že zvýšil vedení, ale dokonce vyhnal Hájka z branky, jenž si na balónek, až na výše zmíněný moment, moc nesáhl. Do hostující klece se postavil zkušenější Krásný. Jak se později ukázalo, tak i ten si vybral slabší moment. Ale popořadě. Přestože Plzeňští brzy prohrávali o dvě branky, tak rozhodně nic nebalili a dál se snažili vyvíjet aktivitu v útočném pásmu domácích. Jejich kombinace byla ale mnohdy kostrbatá. O zjednodušení hry se snažil útočník Kůrka. S jeho dvěma pokusy si ale Liška poradil. A tak udeřili opět Bubáci. V momentě, kdy zahrávali svojí druhou přesilovku, nahodil míček na Krásného. Ten si s ním neporadil ideálně a přesně před dotírajícím rychlíkem mu vypadl. Wittmi to pak měl snadné a snadno navýšil vedení – 3:0. Početní výhodu si poté vypracovali i hosté. Tu ale nesehráli ideálně a po výborné práci Kmeťe s Wittmayerem se téměř nedostali do zakončení. Ojedinělý pokus obránce Kadaněho znamenal pro Lišku snadný zákrok. Minutu a půl před koncem úvodní patnáctiminutovky tak zaúřadovali opět domácí. Dobrý tlak vyvinula třetí formace a po několika odrazech se míček dostal k obránci Bendovi. Ten jej svým typickým způsobem nahodil před branku a také díky dobré práci Martínka zapadl mezi betony zkoprnělého Krásného – 4:0. Nutno podotknout, že tento rychlý obránce se radoval ze vstřelené branky po téměř dvou letech.

Po neúspěšných dvou víkendech, kdy Strašečtí ztratili body s celky ze spodního patra tabulky, byl průběh první třetiny tím nejlepším receptem, jak v dnešním duelu uspět. Po změně stran ovšem přišlo předčasné uspokojení s výsledkem a ze hry měli najednou více Západočeši, kteří ani po čtyřgólovém přídělu v prvních patnácti minutách nic nevzdávali. I statistiky mluví za vše. V prostřední části hry se totiž plzeňským podařilo domácí tým přestřílet, a to v poměru 10:11. Do hry se dostali Litice i díky přesilovým hrám. Právě s tímto faktorem mohl být trenér Moravec nespokojený. Přestože sudí dnes pískali i poloviční zákroky, tak zbytečných faulů bylo přespříliš. Po jedné přesilovce se balónek dostal k volnému Kůrkovi. Ten měl spoustu času a jeho mírně tečovaná střela skončila přímo u pravé tyče Liškovi branky – 4:1. Zasloužené snížení stavu tak přišlo v čase 25:01. Na druhé straně se po průniku Duchoně neprosadil Ryss. Poté ale přišly další tresty domácích. Na trestnou lavici putoval nejprve Štěpán Lev a poté kapitán Douša. Západočeši tak zahrávali dvojnásobnou přesilovku. Velmi jistým dojmem dnes působil brankář Liška. Ten si se všemi pokusy poradil a herní situace pěti proti třem tak zůstala nevyužita. Také zato byli hosté náležitě potrestáni. Nejhezčí akci zápasu rozjel Wittmayer. Do běhu dokázal předložit kapitánu Doušovi, který zpětnou nahrávkou vrátil míček do předbrankového prostoru. Tam byl připraven Kmeť a pohotově vrátil domácím čtyřgólový náskok – 5:1.

Poslední třetinu můžeme označit jako nejklidnější. Domácí vedli o čtyři branky a suverénně si šli za vítězstvím. Dalo by se říct, že se zápas už jen dohrával, přesto se 83 diváků v Mourek aréně rozhodně nenudilo. Nejprve neproměnil po nahrávce Rysse tutovou šanci Duchoň. V tomto střídání však předvedl nevídaný zkrat Jakub Liška. Ryss nenašel ideálně Lva a míček tak putoval přímo k brankáři strašeckých. Vytáhlý gólman si chtěl míček zpracovat hokejkou. Situaci ovšem podcenil a balónek mu pod holí podjel – 5:2. Většina diváků jakoby nevěřila tomu, co se právě stalo. Branka byla připsána hostujícímu Kůrkovi, který se jako poslední dotkl míčku. Následně sudí nabídli dvojnásobnou přesilovku také domácím a těm se ji povedlo proměnit velmi rychle. Po přiťuknutí Rysse a Lva pálil od modré Wittmayer. Trefil se nádherně pod horní tyč a svým druhým zásahem upravil na konečných 6:2.

HBC Nové Strašecí – HBC Plzeň Litice 6:2

Branky a nahrávky: 3. Lev (Kmeť, Ryss), 5. Ryss (Čížek Jiří), 9. Wittmayer, 14. Benda, 29. Kmeť (Douša, Wittmayer), 43. Wittmayer (Ryss, Lev) – 26. Kůrka (Suroško), 42. Kůrka (Kastner)

Sestava HBC N. S.: Liška – Lev, Horáček, Hrádek, Douša, Husák, Benda – Čížek Jiří, Ryss, Duchoň O., Samšuk, Wittmayer, Kmeť, Javůrek, Martínek, Čížek Jan

Josef Moravec: „Dnes jsme si šli od začátku za vítězstvím, které jsme potřebovali jako sůl. Až na zbytečné fauly a pasáž ve druhé třetině musím kluky pochválit, vyhráli jsme zaslouženě. Díky patří našim fanouškům, kteří nás chodili v domácích zápasech podpořit v hojném počtu. Zítra nás čeká velmi těžký duel na Kovu. Uděláme všechno pro to, abychom favorita obrali o nějaké body.“

TJ Kovo Praha v. HBC Nové Strašecí 9:0 (0:0, 4:0, 5:0)

Vzhledem k tomu, v jaké sestavě odjížděli Bubáci k nedělnímu zápasu, čekal nějaké body málokdo. Ale takovýto výprask, jaký Strašečtí v Praze obdrželi, si nikdo nepředstavoval ani v těch nejtemnějších snech…

Hosté přistoupili k zápasu takticky velmi správně. Snažili se zavřít střední pásmo, vyčkávat na chybu soupeře a vyrážet do protiútoků. To se v prvních patnácti minutách víceméně dařilo. Přesto se ve vysokém tempu hrající domácí mužstvo dostalo k několika slibným šancím. Se všemi 14 pokusy si ale dokázal poradit Milan Krpelán. Ano, pro dnešní zápas upřednostnil tohoto dorostence před Jakubem Liškou trenér Moravec. Středočeši ovšem první třetinu zvládli solidně a byli to oni, kteří si vypracovali největší příležitost. Chyby domácí obrany využil Jan Čížek a ihned předložil Wittmayerovi. Ten si tváří v tvář s brankářem Zelenkou poradil, ale jeho bekhendové zakončení skončilo pouze na tyči! Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Po změně stran domácí celek ještě více zapnul a také díky početní výhodě uzamkl strašecké v jejich pásmu. V momentě, kdy se síly na hřišti vyrovnaly, chyboval na vlastní modré Duchoň a po přihrávce Adama skóroval z levé strany Košely – 1:0. Právě tento moment se dá označit za klíčový. Pražané mohli najednou hrát ve větším klidu a spustit lavinu dalších branek. V 24. minutě hosté špatně střídali a střelu z levého kruhu v podání Plecitého vyrazil Krpelán tak nešťastně, že míček zapadl přesně za jeho záda – 2:0. O minutu později zahrávali domácí další přesilovou hru. Po ose Hnízdil – Marušinec se k míčku dostal nepokrytý Jelínek a střelou do protipohybu nedal mladému brankáři šanci – 3:0. Když se navíc za protesty nechali vyloučit Horáček s Wittmayerem, tak mohl na následujících 10 minut trenér Moravec počítat pouze s 10 hráči do pole. Celkovému posuzování jednotlivých zákroků však mnohdy chybělo spravedlivější měřítko…Do konce prostřední části hry stihli domácí svůj náskok navýšit ještě o jeden zásah. Opět to bylo v přesilové hře. Po střele Svobody byl na brankovišti důrazný Adam – 4:0. V úplném závěru druhé třetiny však mohlo přijít snížení. Martínek vybojoval v útočném pásmu míček pro Kmeťe. Efektivním zákrokem se ale blýskl jistý Zelenka.

Před poslední periodou na nějaký obrat nepomýšleli nejspíše ani ti největší optimisté v modrých dresech. Veškeré snahy o zdramatizování zápasu byly utnuty v 33. minutě. V dobré pohodě hrající Pražané vystřihli nejhezčí akci zápasu. Kombinaci na jeden dotek zakončoval Košely, který si seběhl mezi kruhy, ranou do horního růžku. Krpelán neměl nárok. Branka padla jak jinak, než v přesilovce. Posledních deset minut utkání se stalo pro strašecké utrpením, noční můrou. Zato celek Kova se náramně bavil hokejbalem a předváděl pohledné kombinace. Na rozdíl šesti branek upravil po nahrávce Hnízdila Svoboda – 6:0. Poté přišla sedmiminutová pasáž, ve které branka nepadla. Tým z Nového Strašecí však už těžko hledal motivaci. Hráči se snažili vsítit alespoň jednu branku. Nejblíže k tomu měl v úniku postupující Honza Čížek. I s ním si Zelenka dokázal poradit. Dvě minuty před koncem využil zmatků ve strašecké obraně Zeman, před brankou našel nepokrytého Hnízdila, který si ke dvěma asistencím připsal také vstřelený gól – 7:0. V poslední minutě zápasu si domácí gólový příspěvek Bubáci doslova „vyžrali“. V přesilové hře pálil od modré neomylně Zeman – 8:0. Tři vteřiny před koncem si pak po nahrávce Bravence položil Krpelána Ruda a pohodlně zasunul míček do odkryté branky – 9:0.

Novostrašečtí hokejbalisté tak z Prahy odjeli s krutým výpraskem. Podruhé v sezoně vyšli střelecky naprázdno, ale takovou porážku ve svém působení v druhé nejvyšší soutěži nepamatují…

TJ Kovo Praha – HBC Nové Strašecí 9:0

Branky a nahrávky: 19. Košely (Adam), 24. Plecitý (Winter), 25. Jelínek (Marušinec, Hnízdil), 30. Adam (Svoboda), 33. Košely (Svoboda, Zeman), 37. Svoboda (Hnízdil), 44. Hnízdil (Zeman), 45. Zeman (Košely), 45. Ruda (Marušinec, Bravenec)

Sestava HBC N. S.: Krpelán (Liška) – Lev, Horáček, Hrádek, Douša, Husák, Benda – Čížek Jan, Wittmayer, Kmeť, Čížek Jiří, Martínek, Duchoň

Josef Moravec: „Dnes se mi zápas hodnotí velmi obtížně. Soupeř zvítězil zaslouženě, ale takovýto výprask jsme si snad ani nezasloužili. Každý tým si tímto musí projít. My to máme za sebou a musíme na to rychle zapomenout. Příští neděli nás čeká poslední zápas na Hostivaři, kde se pokusíme uspět.“