Rusko ve finále porazilo Finy a slaví titul

Hokejisté Ruska prošli turnajem bez zaváhání a po finálové výhře nad Finy získali titul světových šampionů. Finálový duel rozhodli v přesilových hrách, ve kterých vstřelili čtyři góly z pěti.
První třetina skončila remízou

Do vedení se nejprve po obrovském tlaku dostali Rusové. Širokov střílel z levého kruhu a jeho pokus švihem zapadl přesně k levé tyči finské brány. Další šance sborná využít nedokázala a soupeř toho dokázal využít.

Finové totiž v závěru třetiny přebrali otěže hry do svých rukou a pouhé tři vteřiny před koncem srovnal Pakarinen, který z ideální pozice propálil ruského brankáře mezi betony. Do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu.

Finové chvíli vedli, ale sborná výsledek otočila

V prostřední části se Finům podařilo výsledek otočit. Střelu Jormakky v přesilové hře dokázal ruský brankář ještě vyrazit, ale na dorážku Paloly už nedosáhl. Finsko se z vedení dlouho neradovalo a ruská odpověď však přišla záhy.

Ovečkin sice napoprvé neuspěl, ale následně pohotovým bekhendem uklidil puk za Rinneho. Sborná tak za necelou minuty dokázala srovnat. Rusko se poté dočkalo přesilové hry pěti proti třem a tu dokázala zužitkovat. Malkin dostal puk na pravý kruh, odkud se trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Rusko potvrdilo svoji kvalitu dalšími góly

Rusové udeřili hned v úvodních minutách závěrečného dějství a znovu to bylo v přesilové hře. Zaripov dostal přesnou přihrávku od Širokova a zamířil přesně. Lehtera mohl vzápětí snížit, ale jeho dvě šance z bezprostřední blízkosti gólem neskončily.

Definitivní podobu výsledku dala další přesilová hra ruské reprezentace a šikovná teč Tichonova. Turnajem prošlo Rusko bez sebemenšího zaváhání a po zásluze celý turnaj vyhrálo. Finové se do vyřazovacích bojů dostali na poslední chvíli a zisk stříbra je pro ně velký úspěch.

Rusko – Finsko 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Širokov (Zaripov), 28. Ovečkin (Šipačjov), 36. Malkin (Zaripov), 45. Zaripov (Širokov), 56. Tichonov (Kutuzov, Kuljomin) – 20. Pakarinen (Lehtera), 27. Palola (Jormakka, Lehtera)
Vyloučení: 6-9, navíc Salomaki (Finsko) 10 minut
Využití: 4-1
Rozhodčí: Brueggemann (GER), Kaval (USA) – Carlson (CAN), Schrader (GER)
Diváci: 15 112

Rusko: Bobrovskij (Vasilevskij) – Děnisov, Čudinov, Kutuzov, Medveděv, Jakovlev, Bělov, Zubarev – Ovečkin, Plotnikov, Šipačjov – Tichonov, Malkin, Kuljomin – Zaripov, Anisimov, Širokov – Dadonov, Burmistrov, Kuzněcov – Kalinin

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehterä, Kontiola, Pakarinen – Jokinen, Haula, Komarov – Jormakka, Immonen, Palola – Solomaki, T. Sallinen, J. Sallinen – Huhtala

Komentáře

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>