Kanada slaví! Obhájila olympijské zlato

Hokejistům Kanady se podařilo obhájit olympijské zlato a to když porazili rozdílem 3:0 Švédsko. Na úspěchu má velký podíl gólman Price, který stejně jako v semifinále s Amerikou udržel čisté konto.

Švédové dnes nehráli tak jako v předchozích zápasech na tomto turnaji a bylo na nich znát, že je pro finálový zápas forma opustila, na čemž měla nejspíše velký podíl únava. Ze strany Švédska tak byl předveden jednoznačně nejhorší výkon z těch předchozích pěti zápasů, zatímco Kanaďané po pomalejším rozjezdu předvedli skvělý finiš.

Po aktivním a vyrovnaném začátku, kdy jeden ze švédských útočník trefil tyč, šla do vedení Kanada a to zásluhou Toewse. Tento hráč se prosadil v téměř totožném čase jako při posledním finálovém utkání před čtyřmi lety a opět vstřelil úvodní branku zápasu.

Následně ještě Švédi kladli odpor a snažili se vyrovnat, to se jim ovšem nedařilo. Kanaďané mohli hrát naopak díky poměrně rychlému vedoucímu gólu ve větším klidu, což se na průběhu zápasu taktéž projevilo.

Když se poté ve druhé třetině prosadil Sidney Crosby, který stejně jako jeho spoluhráč vstřelil svou druhou branku ve druhém finále a zároveň se taktéž prosadil poprvé na tomto turnaji. Díky Crosbyho brance a vzhledem k oboustranné hře měla Kanada do třetí třetiny obrovskou výhodu.

Švédi však ve třetí části odpadli již definitivně a za celých dvacet minut dokázali gólmana Price ohrozit pouze čtyřikrát, což na úspěch stačit rozhodně nemůže. Vítězství Kanady navíc pečetil Kunitz, který si taktéž šetřil svou první turnajovou branku až na samý závěr.

Kanada tak v souboji dvou posledních vítězů olympijských her dokázala porazit svého soupeře a obhájit zlatou medaili. Těch mají Kanaďané na kontě již devět a celkově si poté připsali patnáctý medailový úspěch. Švédsko si zase připsalo třetí stříbrné umístění a celkově po deváté vyhrálo cenný kov.

Švédsko 0:3 Kanada (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 13. Toews, 36. Crosby, 50. Kunitz

Švédsko: Lundqvist (Enroth) – Jonathan Ericsson, Kronwall „C“, Hjalmarsson, Oduya, Karlsson, Edler, Ekman-Larsson – Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson – Johansson, Silfverberg, Landeskog – Steen, Berglund, Alfredsson – Eriksson, Bäckström, D. Sedin – Nyquist.

Kanada: Price (Luongo) – Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, Hamhuis – Kunitz, Crosby „C“, Bergeron – Perry, Getzlaf, Benn – Carter, Toews, Marleau – Nash, Duchene, Sharp – St. Louis.