Finsko bude muset o čtvrtfinále bojovat, Kanada otočila se Švédy

Finové prohráli s USA a čtvrtfinále se jim vzdálilo. Duel o první místo zvládla Kanada, která proti Švédům otočila z 0:2 na 3:2 a slaví výhru v prodloužení.

USA – Finsko 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Výborný úvod do utkání předvedli Američané a hned v první minutě se ujali vedení. Po devatenácti vteřinách otevřel skóre Nelson, který po odrazu střílel do odkryté branky. Finové se v první třetině spíše hledali a nepovedlo se jim příliš ohrozit ani brankáře Thomase, na kterého šli jen dvě střely.

Vyrovnaný zápas pokračoval i ve druhé třetině. Američané si hlídali jednobrankové vedení z úvodní minuty uktání. Finové si si sice vylepšili střeleckou statistiku, ale vyrovnávací branky se nedočkali.

Srovnání stavu měl na hokejce ve třetí třetině Jokinen, ale nastřelil jen beton amerického brankáře. Udeřilo tak opět na druhé straně. Johnson si najel do prostoru mezi kruhy a vypálil přesně do horního rohu finské branky. Snížení se Finové dočkali až tři minuty před koncem, kdy Mäntylä vykřesal naději na bodový zisk.

Finové to v závěru ještě zkusili bez brankáře, ale navyrovnání nedosáhli a navíc inkasovali třetí branku z hole Johnsona. Američané se výhrou přiblížili postupu do čtvrtfinále. Finsko bude muset naopak v pondělí porazit Kazachstán a čekat na výsledky ostatních zápasů.

Branky a nahrávky: 1. Nelson (Jones), 47. Johnson (Smith, Jones), 60. Johnson (Petry) – 57. Mäntylä (Hietanen, Immonen)

USA: Thomas (Leggio) – Jones, DeKeyser, Gardiner, Murphy, Petry, McCabe, Donovan – Smith, Johnson, Nelson – Stapleton, Gaudreau, Wingles – J. Hayes, Trochceck, Mueller – K. Hayes, McDonald, Shore – Miele

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehtera, Kontiola, Palola – Jokinen, Haula, Komarov – Savinainen, Immonen, Pakarinen – Salomäki, T. Sallinen, J. Sallinen – Huhtala

Rozhodčí: Brüggemann (GER), Bulanov (RUS) – Hull (CAN), Valach (SVK). Diváci: 13030. Vyloučení: 5-4. Bez využití

Kanada – Švédsko 3:2 po prodloužení (0:1, 2:1, 0:0 – 1:0)

Zápas o první místo ve skupině byl od začátku pohledný a k vidění bylo mnoho gólových situací. Branka ale padla jen jedna, a to za kanadského brankáře. Ve čtrnácté minutě Lindström bekhendem překonal Scrivense. Kanaďané mohli v závěru třetiny vyrovnat, ale nevyužili trestné střílení.

Ve druhé třetině byly k vidění hned tři branky. Do dvoubrankového vedení poslal Švédy po jednašedesáti vteřinách Klasen. Kanada však zapnula na vyšší stupeň a záhy dokázala snížit. Na brankovišti uplatnil svůj důraz Schenn a dostal puk do branky. Ve 28. minutě už bylo srovnáno, v přesilové hře napřáhl od modré kapitán Bieksa a prostřelil vše před sebou.

Třetí třetina vítěznou branku nepřinesla a o osudu ukání tak rozhodlo až prodloužení. Duel o první místo zvládli Kanaďané, kteří díky trefě Ellise ze třetí minuty nastavení zvítězili 3:2.

Branky a nahrávky: 24. Schenn (Huberdeau), 28. Bieksa (Rielly, Hodgson), 63. Ellis (Scheifele, Brouwer) – 14. Lindström (Möller), 22. Klasen (Nyquist, Ekholm)

Kanada: Scrivens (Reimer) – Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly – Turris, Read, Chimera – Schenn, Huberdeau, MacKinnon – Hodgson, Brouwer, Kadri – Monahan, Ward, Scheifele

Švédsko: Nilsson (Eriksson) – Fransson, Ekholm, Burström, Andersen, Erixon, Gustafsson, Nygren – Lindström, Möller, Backlund – Järnkrok, Nyquist, Klasen – Hjalamarsson, Sjögren, Ericsson – Lundqvist, Axelsson, Rasmussen – Danielsson

Rozhodčí: Olenin (RUS), Rantala (FIN) – Raming (RUS), Suominen (FIN). Diváci: 8 453. Vyloučení: 5-6. Využití: 1-0