Česká reprezentace porazila Lotyšsko

Ve svém druhém zápase na olympijských hrách si české mužstvo dokázalo spravit chuť po prohře 2:4 se Švédskem a dnes dopoledne porazilo stejným poměrem výběr Lotyšska.

Do zápasu dvou týmů, které své úvodní zápasy prohrály, vstoupili lépe čeští hokejisté, kteří šli v polovině první třetiny do vedení a to když Martin Erat zakončil spolupráci s Krejčím a Hemským.

Jenže jen o pár chvil později se nechal za podražení vyloučit Hanzal a Lotyši dokázali početní výhody využít a to konkrétně Sprukts, který se tak postaral o vyrovnání stavu. Na konci třetiny se však role prohodili a byl to právě český tým, který zakončoval v přesilové hře. Početní výhody dokázala využít první přesilovková pětka a po kombinaci s Plekancem a Židlickým překonal Masalskise Jaromír Jágr, který půl minuty před koncem úvodní dvacetiminutovky vrátil vedení na stranu Čechů.

Ve druhé třetině dokázali Lotyši ještě vzdorovat a hned ve třetí minutě vyrovnal Vasiljevs. Jenže český výběr nechtěl v dnešním utkání o bodový zisk přijít a i po vyrovnávací brance Lotyše jasně přehrával. Samozřejmě to přineslo své ovoce a v osmadvacáté minutě překonal lotyšského brankáře Voráček, který tak poslal Českou republiku po třetí v tomto utkání do vedení.

Jistotu na hokejky dodal svým spoluhráčům Marek Židlický, který si ke konci druhé třetiny připsal již svou druhou trefu na turnaji, čímž zároveň zvýšil na 4:2.

Tento stav následně vydržel i přes celou třetí třetinu, ve které již branky nepadaly a to například ani při přesilovce pět na tři, kterou měli Lotyši k dispozici ke konci zápasu.

Branky a nahrávky: 11. Erat (Krejčí, Hemský), 20. Jágr (Židlický), 28. Voráček (Z. Michálek, Barinka), 38. Židlický (Hanzal, Nedvěd) – 14. Sprukts (K. Redlihs, Darzinš), 23. Vasiljevs (Keninš, Pujacs)

Česko: Pavelec (Salák) – Židlický, Šmíd, Kaberle, Rozsíval, Barinka, Z. Michálek, Krajíček – Jágr, Plekanec (C), Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Eliáš, Erat – Hanzal, Frolík, Nedvěd – Palát.

Lotyšsko: Masalskis (Gudlevskis) – Rekis, Ozolinš (C), Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs – Sprukts, Darzinš, M. Redlihs – Girgensons, Karsums, Daugavinš – Vasiljevs, Indrašis, Keninš – Stals, Cipulis, Pavlovs.

Druhé utkání české skupiny mezi Švédskem a Švýcarskem je na programu od půl druhé. Jestliže vše dopadne dle předpokladů a Tre Kronor si připíší vítězství, tak právě se Švýcary se zítra čeští hokejisté utkají o konečné druhé místo ve skupině.

Večer (18:00) se poté ještě odehrají zápasy skupiny B, ve kterých Kanada nastoupí proti Rakousku a soupeři Finska budou Norové.