Česká osmnáctka si zahraje finále MS proti USA

Dlouhých osm let čekala hokejová reprezentace do 18 let na to, až si na mistrovství světa zahraje znovu o medaile. Čeští mladíci v semifinále s Kanadou promarnili tříbrankové vedení a nechali soupeře srovnat. Utkání tak dospělo až do prodloužení. Vítěznou branku vstřelil v sedmé minutě nastavení Kaše a Češi tak ve finále vyzvou USA.

Český tým vstoupil do zápasu výborně a už po pětasedmdesáti vteřinách šel do vedení. Vrána v obranném pásmu efektně obehrál kanadského hráče, prosvištěl do útoku a z pravé strany ostře vypálil. McDonald vyrazil puk jen před sebe, kde stál připravený Špaček, který dostal puk do branky.

Šanci na zvýšení českého náskoku promarnil v šesté minutě Veselý, který trefil jen tyčka za kanadským brankářem. Následně Češi nevyužili první přeilovou hru v zápase. K vyrovnání měl blízko Bleackley, který se dostal až před Vaněčka, ale nestihl pořádně zakončit. Poté si první přesilvoku zahráli také Kanaďané, tu i přes výrazný tlak využít nedokázali.

V závěru první třetiny byla Kanada lepším týmem, ale k vyrovnání se nedostala. Češi tak do kabin odcházeli spokojenější a s jednogólovým náskokem.

Prostřední část začal český celek v početní výhodě, ale nic kloudného vymyslet nedokázal. Branková konstrukce stála v cestě Špačkově tvrdé ráně, která se otřela pouze o horní tyčku.

Další gólová radost českých reprezentantů přišla krátce před polovinou utkání. Vrána byl u levého mantinelu v poměrně ostrém úhlu, ale i tak zkusil vystřelit a překvapil kanadského brankáře střelou do horního růžku.

Šanci na snížení promarnil Virtanen, který mohl na levé straně trefit poloodkrytou bránu, jenže střela mu vůbec nesedla. A tak přišel trest nadruhé straně v podobě třetího gólu českého týmu. Veselý jel se Smejkalem do přečíslení dva na jednoho a druhý jmenovaný prostřelil přesouvajícího se McDonalda.

Následně dostala Kanada možnost druhé přesilové hry a tu nakonec zužitkovali a Barzal vsřelil první gól zámořského mužstva. Zpět do hry dostal Kanadu gól v šesté minutě třetí třetiny, který zaznamenal střelou od modré obránce Hicketts a Češi vedli už jen o gól.

Kanada se hnala za vyrovnáním a její snaha byla nakonec odměněna. Sedm minut před koncem Audette přes čtyři české hráče dotlačil puk do sítě. Ještě hůře to s českým týmem mohlo vypadat v 55. minutě, kdy kanaďané nastřelili obě tyčky a puk se do branky nastěstí nedostal.

V závěru utkání se Češi snažili o vstřelení vítězné branky a ostřelovali kanadského brankáře, ale výsledkem byla jen nastřelená tyčka. Zápas tak dospěl až do prodloužení.

Čeští mladíci byli na začátku nastavení lepším týmem a vytvořili si slibné šance, ty však nevyužili. Kanadě pak nabídli přesilovou hru 4 na 3, velkou šancí ale hokejisté javorového listu pohrdli. Rozhodnutí měl na holi Vrána, ale napálil opět jen tyčku!

Nakonec se český tým přece jen dočkal. Kaše obral kanadského obránce o puk a sám před McDonaldem dokázal kotouč dostal do branky. Češi postoupili před Kanadu do finále mistrovství světa hráčů do 18 let.

MS U18 – SEMIFINÁLE

Kanada – Česko 3:4 po prodloužení (0:1, 1:2, 2:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 35. Barzal (Quenneville, Audette), 46. Hicketts (Bleackley), 53.Audette  – 2. Špaček (Vrána). 28. Vrána (Špaček, Zbořil), 33. Smejkal (Veselý), 67. Kaše. Vyloučení: 2-3. Využití: 1-0. Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Wehrli (SUI) – Malmqvist (SWE), Penkivech (USA)

Kanada U18: McDonald – Fleury, McKeown, Sanheim, Hicketts, Pilon, Carrier – Bleackley, Perlini, Virtanen – Hawryluk, Quenneville, Gropp – Barzal, Audette, Crouse – Thomas, Konecny, Bishop – McCann

Česko U18: Vaněček – Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín – Pastrňák, Karabáček, Zacha – Kaše, Vrána, Špaček – Veselý, Smejkal, Chlapík – Vopelka, Kuťák, Ordoš – Černoch

Další výsledek semifinále

USA – Švédsko 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Brankya nahrávky: 4. Matthews (Connor), 28. Hitchcock (Hanifin), 49. Larkin (Hitchcock), 60. Eichel (Larkin) – 3. Franzén (Nylander, Kempe)