Češi si po porážce od Finů finále MS nezahrají

Český tým se nedokázal v semifinále proti Finům střelecky prosadit a po porážce 0:3 jej čeká pouze duel o bronzové medaile. Finové ve finále narazí na Rusko, které dosud v turnaji neztratilo ani bod.

Finové udeřili jako první

Hokejistům Suomi se povedlo úvodní dějství o poznání lépe než českému týmu. Byli daleko živější, aktivnější a především nebezpečnější. Na začátku čtvrté minuty se Finové dostali v krátkém sledu do dvou šancí, ale Sallinen ani Pakarinen na Saláka nevyzráli.

Na úvodní trefu se čekalo do deváté minuty a Finové svoji převahu přetavili ve vedoucí gól. Lehtera se protáhl kolem obránce Vitáska, natlačil se až před naší bránu a bekhendem zakončil přesně pod horní tyčku.

Za český tým mohl odpovědět Červenka, ale Jágrovu přihrávku tečoval vedle Rinneho klece. V závěrečných sekundách mohl zvýšit Pakarinen, ale Salák v závěru třetiny reprezentaci podržel.

Přesilovka přinesla zvýšení náskoku

Češi začali druhou třetinu přesilvou hrou, jenže jejich pokusy zneškodnil výborně chytající finský brankář. Pak přišel faul Zámorského v útočném pásmu a soupeř početní výhodu dokázal po půl minutce potrestat. Kontiola poslal kotouč před bránu, kde byl neobsazený Immonen, který Saláka překonal mezi betony.

V další šanci českého týmu pohořel Klepiš, jenž tečoval Kindlovo nahození. Na druhé straně mohl dát jistotu finále Finům Komarov, ale Salák předvedl další důležitý zákrok. Češi se sice ve druhé třetině zlepšili, ale gól stále nepřicházel.

Český tým se střelecky neprobudil

Ve třetí třetině Finové drželi náskok, který si vypracovali po dvou třetinách. Češi se sice dostávali před finského brankáře, ale trápili se v koncovce. Finové spoléhali už pouze na brejky, ale Salák držel české šance na zvrat.

V závěru to ještě zkusili bez brankáře, ale dvanáct vteřin před koncem inkasovali ještě třetí gól. Lehterä potvrdil finskou výhru 3:0 a postup do finále MS proti Rusku, Česko čeká duel se Švédy o bronz.

Česko – Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Lehterä (Hietanen, Mäntylä), 32. Immonen (Kontiola, Karalahti), 60. Lehterä (Komarov, Immonen)
Rozhodčí: Brueggemann (GER), Bulanov (RUS) – Dahmen (SWE), Semjonov (EST)
Vyloučení: 5-3
Využití: 0-1
Diváci: 14 378

Česko: Salák (Jakub Kovář) – Němec, Vitásek, Kindl, Jordán, Zámorský, Kolář, Ševc – Červenka, Novotný, Jágr – Sobotka, Klepiš, Hertl – Hudler, Zaťovič, Sekáč – Vondrka, Jan Kovář, Rolinek – Růžička

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehterä, Kontiola, Pakarinen – Jokinen, Haula, Komarov – Jormakka, Immonen, Palola – Solomaki, T. Sallinen, J. Sallinen – Huhtala

Druhé semifinále

Rusko – Švédsko 3.1 (2:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Plotnikov (Medveděv, Šipačjov), 18. Širokov (Zaripov, Medveděv), 32. Bělov (Zaripov, Ovečkin) – 1. Möller (Lindström, Backlund)