Tito Vilanova podlehl rakovině

Předevčírem zasáhla fotbalový svět velice smutná zpráva, která oznamovala, že bývalý trenér Barcelony Tito Vilanova podlehl ve věku pouhých 45 let rakovině, se kterou dlouho bojoval. Trenér, jenž s katalánským celkem dokázal vyhrát prvenství v domácí soutěži a získal více jak 100 bodů v jedné sezóně, tak prohrál svůj největší boj.

Vilanova působil v Barcelonou dlouhou řadu let a kromě toho jako hráč prošel její slavnou fotbalovou akademií. Do A týmu se však nikdy neprobojoval a svou kariéru tedy strávil v několika různých klubech napříč Španělskem. Nejvyšší soutěž poté zakusil s Celtou Vigo a to v letech 1992 – 1995.

Svou trenérskou kariéru poté započal ihned po skončení té fotbalové a nezačal jí nikde jinde, než doma. Konkrétně se v roce 2002 stal trenérem dorostu Barcelony, kde měl pod svými křídly takové hráče, jako byl třeba Lionel Messi.

Po roce však své místo opustil, ale netrvalo dlouho a Vilanova se roku 2007 vrátil zpět díky Pepovi Guardiolovi. Ten si jej vybral jako svého asistenta a společně vedli B tým katalánského celku. Další rok již dostala tato dvojice příležitost trénovat první tým, které se chopili nejlépe jak mohli a společně zažili velice úspěšné období, neboť od roku 2008 do Guardiolova odchodu v roce 2012, získali dohromady 14 trofejí.

Když Guardiola odešel aby následně zamířil do Bayernu Mnichov, tak to byl právě Vilanova, který převzal trénování katalánského mužstva. Ve své nové funkci nijak nezklamal a mužstvo za jeho vedení zvítězilo v Primera division se ziskem více než 100 bodů a to i přesto, že se tomuto trenérovi vrátila rakovina, kvůli které čas od času na lavičce chyběl.

Vloni v červenci však již svou pozici opustil, neboť mu docházely síly a rozhodl se naplno bojovat s rakovinou příušní žlázy. V tomto boji však již nezvítězil a zákeřné nemoci podlehl.

Komentáře

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>