Platini chystá rozšířit počet účastníků MS ve fotbale ze 32 na 40

Předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter upozornil na to, že Evropa a Jižní Amerika mají na mistrovství světa více zástupců než početnější kontinentální federace Asie a Afriky. Šéf UEFA Michel Platini proto navrhl řešení. Místo snižování počtu evropských a jihoamerických výběrů rozšířit počet účastníků z dvaatřiceti na čtyřicet.

“Souhlasím s panem Blatterem, že na šampionátu by mělo být víc celků z Asie a Afriky. Ale než abychom někomu odebírali místa na turnaji, tak raději přejděme na formát se čtyřiceti týmy. Můžeme přidat dvě africké reprezentace, dvě asijské, dvě americké, jednu oceánskou, jednu evropskou a všichni budou spokojení,” řekl Platini.

Platini reagoval na Blatterův výrok, ve kterém se šéf FIFA pozastavil nad tím, proč Afrika s Asií disponují tak málo zástupci na vrcholném fotbalovém turnaji, když mají výrazně víc národních svazů než Evropa s Jižní Amerikou. Na šampionátu přitom Afriku reprezentuje pět celků, Asii čtyři, zatímco Evropu třináct a Jižní Ameriku čtyři.

“Afrika má úplně nejvíc zemí a přitom na šampionátu má jen pět míst. To není správné a musíme to napravit. Nakonec smyslem sportu přece je, aby všichni měli stejnou šanci. Doufám, že konečně začneme brát sportovní globalizaci vážně. Protože pokud něco nezměníme, tak se nikdy nedočkáme afrického mistra světa,” řekl Blatter.

Komentáře

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>