Čtvrtý titul mistrů světa pro Německo

Včerejším nočním finálovým soubojem vyvrcholilo sázení na fotbalové MS a titul mistra světa ve fotbale v roce 2014 si zajistil národní tým Německa. Po více než měsíčním čekání od prvního zápasu na turnaji v Brazílii se v chrámu Maracaná v Rio de Janeiru před necelými pětasedmdesáti tisíci diváky utkali ve finále vítězové semifinálových utkání z Argentiny, kteří vyřadili na turnaji nakonec třetí evropské zástupce tulipánů z Nizozemí, a Němci, ničitelé domácích Brazilců, kteří si vysokou výhrou 7:1 zajistili roli favorita pro samotné finálové utkání.

20140714213005

Zdroj: http://commons.wikimedia.org

Dlouhých 24 let trvalo, než se Německu podařilo získat trofej opět pro sebe. Již počtvrté v historii, stejně jako naposledy v Římě, po vítězství 1:0 proti Argentině. O vše se postaral ve 113. minutě dvaadvacetiletý Mario Götze, který na hřiště nastoupil až v samém závěru utkání. Samotné utkání bylo vyrovnané, s šancemi na obou stranách. Srdce nezaujatého diváka plesalo radostí. Navíc si svátečního fotbalového večera všichni mohli užívat až dlouho do noci, vzhledem k prodloužení, do kterého se utkání po 90 bezbrankových minutách přehouplo.

Jako první se předvedli Argentinci, konkrétně jejich modla Messi, který přešel přes Hummelse, ale dál než do šestnáctky se nedostal. Na druhé straně se na útočném snažení podílel Kramer, který zásoboval Müllera i Kloseho dobrými míči, avšak k brance to nevedlo. Další velká šance Argentinců se zrodila po hrubé nepozornosti Kroose, který ve 21. minutě hlavou vracel Neuerovi míč. V cestě mu však zavazel pozdě se vracející Higuaín, ani ten však z překvapivé situace branku nevykouzlil, zařízení totiž vůbec netrefil.

20140714213012

Zdroj: http://commons.wikimedia.org

Po půl hodině se už Argentinci radovali, když Lavezzi rozvlnil po parádní přihrávce síť, kvůli ofsajdu však byl rozhodčí nucen branku neuznat. I nadále se Argentinci snažili hrát svou hru na rychlé brejky. V cestě jim stál velmi dobře chytající Neuer, když už byl i ten překonán, zastoupil jej na čáře Boateng. To Němci v první půli příliš fotbalové parády neukázali, marně se snažili dobýt argentinskou obranu, jejich největší šanci měl Höwedes, když na úplném konci prvního poločasu trefil po přímém kopu hlavou tyč.

Druhý poločas nabídl obdobný obraz hry, Messi a jím vyburcovaní spoluhráči bušili na německá vrata, avšak žádný velký efekt to nepřineslo. Postupně se Němci dostávali více do hry, ale žádná ze situací před argentinskou bránou v gól nevyústila. Diváci se tak s nervy na krajíčku protrpěli až do prodloužení.

20140714213018

Zdroj: http://commons.wikimedia.org

Do velké příležitosti se v něm dostal Palacio, který se pokusil přelobovat Neuera, ale mířil mimo tyče. Rozhodnutí tak přišlo až ve 113. minutě, to se Schürrle prokousal na levé straně hřiště přes tři Argentince a nacentroval míč Götzemu, který si jej zpracoval na prsa, levou nohou vystřelil nechytatelně podél Romera na zadní tyč a rozjásal tak tribuny v německých barvách, včetně prezidenta Gaucka či kancléřky Merkelové. Tímto gólem rozhodl o novém mistru světa.

Zklamání Argentinců bylo na první pohled patrné, stříbrné medaile jako příliš velký úspěch nebrali a s hořkostí v obličeji je sundávali z krků. Messi dostal jako cenu útěchy alespoň zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu mistrovství. Ani diváci nebyli zrovna třikrát nadšení a v ulicích pak začaly drobné nepokoje. Nicméně na výsledku to nic nezměnilo a Němci se mohou těšit z historicky čtvrté zlaté hvězdy na reprezentačních dresech.

Komentáře

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>