5.10.2013TJSnackDobany-TJKovoPraha4-252

Hokejbal – Důležité body HBC Nové Strašecí z Mladé Boleslavi

Ke třetímu utkání v řadě na půdě soupeře vyjeli 6. října hokejbalisté Nového Strašecí v rámci druhé nejvyšší hokejbalové soutěže. Od 14:00 hodin se představili v Mladé Boleslavi a po divokém zápase si odvezli plný počet bodů za vítězství  9:3! Ano, celek ze Strašecí dokázal v jediném duelu skórovat víckrát, než v šesti předchozích dohromady.

HBC Tygři Mladé Boleslav v. HBC Nové Strašecí 3:9 (0:5, 3:1, 0:3)

Kdo čekal opatrný začátek, tak se náramně zmýlil. Hned v prvním střídání se do zajímavé střelecké pozice dostal domácí asistent kapitána Tomáš Bernard, Liška byl ale připraven. Bubáci tuto situaco zvládli a balónku se ve středním pásmu ujal Martin Wittmayer. Rychlonohý forvard snadno přešel přes jednoho bránícího hráče a vznikla tak situace 2 na 1. Wittmayer ideálně předložil Ondřeji Duchoňovi, jehož střela propadla brankáři Fukárkovi a skončila až v síti – 0:1. Chvíli se hra přelévala ze strany na strunu a v čase 3:50 přidali hosté druhý zásah. Bojovník Michal Kmeť přinutil domácího zadáka k chybě a sám našel mezi kruhy nepokrytého Martínka. Rakovnický rodák neváhal a ranou do horního růžku nedal Fukárkovi šanci – 0:2. Boleslavští se stačili sotva oklepat a bylo to o tři branky! Časové rozmezí druhého a třetího gólu? Pouhých 13 vteřin! Wittmayer vybojoval v rohu míček pro Davida Rysse. Tento útočník našel na modré čáře volného Horáčka, který technický projektil uklidil přímo k tyči – 0:3. Tak dobrý vstup do zápasu ve Strašecí v této sezoně nezažili, a to ještě nebyl pro domácí všem těžkým chvílím konec. Vždyť z prvních pěti pokusů strašeckých inkasoval klub z měst aut třikrát, a to může především s psychikou brankáře pěkně zamávat. O dvě minuty později zakládal útok hostů obránce Jakub hrádek. Nabídl se mu Kmeť, jenž ihned servíroval na levou stranu volnému Karlu Průšovi a s jeho dělovku od červené čáry si domácí brankář zkrátka nevěděl rady – 0:4. Následující střídání centra s číslem 46? Další zásah do sítě domácích. V tento moment zafungovala perfektně spolupráce třetího útoku. Jiří Čížek přistrčil Samšukovi. Ten si všimnul na pravé straně opět zcela osamoceného Průši. Jeho nádherná střela se odrazila od levé tyče přímo do sítě. Zkrátka v anglickém stylu – 0:5. Nevídanému průběhu první třetiny nevěřili jak samotní aktéři, tak i příznivci domácího celku. Přesto se hráči ve žlutých dresech relativně zvedli a také oni dokázali zaměstnat obranu soupeře. Pomohla jim zbytečná vyloučení hostů. Právě díky početním výhodám se dokázali vrátit do zápasu a v závěru první patnáctiminutovky byli Tygři nebezpečnějším mužstvem. S několika střeleckými pokusy si však jistý Liška snadno poradil. Do kabin se tak šlo za luxusního náskoku hostujícího týmu.

O přestávce si zřejmě svěřenci domácího lodivoda nevyslechli nic příjemného a na obrazu hry to bylo znát. Boleslavští dokázali navázat na slušný konec první třetiny a prostřední část zápasu ovládali. Další příčinou zlepšené hry boleslavských bylo značné polevení hry hostujícího mužstva. Svěřenci trenéra Moravce byli najednou nedůrazní, prohrávali osobní souboje, z čehož plynula již zmiňovaná zbytečná vyloučení. Po jednom z nich, kdy fauloval Martínek, domácí už dokázali proměnit svou čtvrtou přesilovou hru. Martin Flek přenesl hru na levou stranu, kde stál obránce Linda. Z velkého úhlu našel skulinku v Liškově výstroji a zasloužené snížení přišlo v 23. minutě – 1:5. O čtyři minuty později přišla pasáž, kterou si Bubáci za rámeček rozhodně nedají. Inkasovali totiž dvakrát, a to v rychlém sledu. Rozmezí těchto branek bylo dokonce menší, než v případě z první třetiny. Tentokrát pouze 10 sekund. Ale popořádku. V 27. minutě zahrávali Tygři další přesilovku. Ke střele z levé strany se dostal Michal Mrhálek, ovšem branku netrefil. I díky novým boleslavským mantinelům, od kterých se balónek odráží mnohdy velmi rychle, jej v brankovišti nedokázal zachytit a pokrýt gólman Liška. Na Krejčího tak zívala naprosto odkrytá branka a tento útočník nezaváhal – 2:5. Ihned po vhazování se míček ocitl v obranném pásmu strašeckých, Husák jej vyhodil tak nešťastně, že skončil přímo na čepeli Bydžovského. Ten našel na kruho rozeběhlého Bernarda  a jeho pokus zaplul přímo k levé tyči hostujícího brankáře – 3:5. V tédobě vycítili domácí hráči i fanoušci velkou šanci k nevídanému obratu. Za dvě minuty to bylo ale opět o tři góly. Hosté dokázali skórovat při vlastním oslabení. Chybnou nahrávku jednoho z obránců zachytil na modré čáře skvěle hrající Wittmayer a ranou nad lapačku nedal nešťastníkovi zápasu šanci – 3:6. V závěru třetiny byla hostům po právu nabídnuta dvouminutová přesilovka 5 na 3. A ta se musí využívat. Obrovskou šanci měl dorážející Ryss a z následné situace nastřelil Horáček břevno!

Přesto se hosté dočkali a dvojnásobnou početní výhodu zužitkovali, ikdyž to bylo až ve třetí periodě. Ve slibné formě hrajícího Horáčka našel křižným pasem Jirka Čížek. Obránce s číslem 77 na nic nečekal a dokázal se prosadit, byť byl ve velkém úhlu – 3:7. Tato trefa také naznačila, že tato přestřelka bude pokračovat i v posledních patnácti minutách. Tempo hry začalo postupem času odpadat. Domácí cítili, že tento souboj dvou celků ze Středních Čech vyzní lépe pro novostrašecké hráče. A když se v 36. minutě radoval z branky opět Wittmayer, bylo o osudu utkání rozhodnuto definitivně. Wittmi využil další hrubou chybu domácí obrany. Mezi kruhy se totiž jednoduše dostal k míčku a tak jak je jeho zvykem, zavěsil pod horní tyč – 3:8. Devátou trefu přidal v 39. minutě Jirka Čížek. V útočnému pásmu si prozumněl s Vítem Samšukem, který mu balónek přiťuknul do ideální palebné pozice. Ani na jeho pokus trápící se brankář Fukárek nestačil a hosté se radovali z dalšího zásahu – 3:9. Povedlo se jim vstřelit o dvě branky více, než za všechna uplynulá utkání dohromady, takže radost byla na místě. Desátý zásah ale nepřišel. Nejblíže k němu byl O. Duchoň, který se při další přesilové hře dostal do dvou ložených příležitostí. Ani jednou se mu však skórovat nepodařilo, a tak do konce zápasu zůstalo na časomíře skóre 3:9. Chtěl bych tímto ocenit domácí svěřence, kteří ani s blížícím koncem záápasu nezkládali zbraně a snažili se alespoň o zkorigování stavu.

Novostrašečtí hokejbalisté si tak z Mladé Boleslavi odvezli velmi důležité body. Tento zápas může být pro tým okolo kapitána Douši zlomový, odrazový. Vždyť Bubáky čeká dlouhá šňůra domácích zápasů. Do konce podzimu se fanouškům představí pětkrát. Příští víkend mají Strašečtí volno. Ve třetím říjnovém víkendu se sřetnou nejprve s Karlovými Vary a poté s Třemošnou.

Josef Moravec: „Chci pochválit kluky za týmový výkon. Až na pasáž ve druhé třetině můžeme být spokojení. Konečně nám to tam začalo padat, a to dnes doslova. Věřím, že můžeme jít nahoru. Tento zápas by mohl být tím zlomovým. Následuje série domácích zápasů, které budeme chtít zvládnout. Tímto bych chtěl pozvat naše fanoušky, aby nás přišli podpořit.“

Sestava HBC N. S.: Liška – Douša, Duchoň T., Lev, Horáček, Hrádek, Husák – Čížek Jan, Martínek, Kmeť, Wittmayer, Ryss, Duchoň O., Čížek Jiří, Průša, Samšuk

Autor článku Boleslav : Ondřej Duchoň
Autor fotografii : Klára Krpelánová