TJKovoPraha-KometaPolika0-415.926

HBC Nové Strašecí – dvě domácí porážky a pád na 9. místo

Hokejbalisté Nového Strašecí měli v aktuální sezoně poprvé možnost představit se svým fanouškům v domácím prostředí. V sobotu podlehli po matném výkonu pražskému Kovu 1:4. V neděli to mohlo být podstatně veselejší, jenže rozhodující branku inkasovali Bubáci v předposlední vteřině zápasu a nestačili tak ani na ambiciózní Hostivař.

HBC Nové Strašecí v. TJ Kovo Praha 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Tradiční soupeř z Prahy přijel do Nového Strašecí po necelém měsíci. V létě se zde představil v rámci turnaje O pohár města Nového Strašecí. Vzájemná konfrontace skončila vítězstvím domácích 4:2. Strašečtí měli právo si na favorita soutěže věřit z více důvodů. V loňském ročníku se totiž svěřencům trenéra Moravce povedlo skolit pražského soka jak na podzim, tak i v jarním duelu.

Úvod dnešního klání ale vyšel lépe hostům, kteří byli od začátku aktivnější a nebezpečnější. Velmi snadno se zahřál brankář Liška, který čelil hned několika střeleckým pokusům. Vedení se ovšem ujal domácí tým. Obránce Hrádek vybídl křižným pasem do úniku kapitána Doušu. Ten zavezl balónek do útočného pásma, mezi kruhy našel volného Honzu Čížka a jeho přesně umístěná střela skončila za zády brankáře Laina – 1:0. Cílem dalšího střídání třetího domácího útoku bylo především neinkasovat. To přesně se ale nepovedlo. Franěk našel na modré čáře volného Valentu, který postupoval sám na branku. Po nepříliš ideálním zpracování mu ovšem balónek utekl. Brankář Liška místo vyběhnutí zaspal a hostující forvard strašecké chyby potrestal forhendovým blafákem – 1:1. O minutu později nabídl Pražanům přesilovou hru Douša, a tu umí Kovo sehrát výtečně. Po křižné nahrávce Wintera doklepl míček do odkryté klece Zeman – 1:2. Celý obrat trval hostům necelé dvě minuty. V úplném závěru třetiny mohl s klidem srovnat Martínek. Stejně jako minulý víkend v Plzni, tak i tentokrát si dokázal položit brankáře, ale jeho bekhendový pokus následně skončil vedle.

Po změně stran nebyl obrázek hry o moc jiný. Na hráčích ve žlutých dresech nebyla vidět chuť, bojovnost. Skoro to až vypadalo, že dnes chtějí domácí svému soupeři body přenechat bez boje. Hrstku domácích fanoušků ve slunečném odpoledni hráči rozhodně neuspokojovali. Nepomohla ani přesilová hra, která dlouhodobě nepatří k silným zbraním strašeckých. Třetí trefy se v pohodě hrající hosté dočkali v poslední minutě prostřední části zápasu. Přečíslení 3 na 2 sehráli ukázkově. Franěk si počkal na ten správný moment a jeho prudkou přihrávku bez problémů zasunul do branky Winter – 1:3. Gól padl v čase 29:27, dal se tak označit za typického „šatňáka“.

Na začátku třetí třetiny se domácí snažili o otevření hry, neměli už co ztratit. To se nevyplatilo po minutě a půl. V dalším kontru hostů se ocitl opět aktivní Valenta. Domácí brankář opět nenačasoval správné vyběhnutí a pražský forvard tentokrát zvolil bekhendový blafák – 1:4. O osudu zápasu tak bylo nejspíš rozhodnuto. Hosté si vedení zkušeně hlídali, hráli zkrátka jen to, co potřebovali. Domácí trápení podtrhly neproměněné šance při přesilových hrách. Kovo Praha si tak vcelku pohodlně došlo pro další body a bodově zůstalo stoprocentní.

Josef Moravec: „Dnes jsme propadli téměř ve všech činnostech. Dozadu děláme hrubé chyby, dopředu hrajeme v křeči. Kluci dnes ani nebojovali, nechtěli. Do zítřejšího zápasu se musíme zvednout, a pokud chceme pomýšlet na nějaké body, tak musíme předvést jednoznačně lepší výkon.“

Sestava HBC N. S.: Liška (Dvořák) – Lev, Horáček, Hrádek, Douša – Čížek Jiří, Ryss, Wittmayer, Čížek Jan, Martínek, Kmeť, Benda, Duchoň T., Duchoň O.

TJKovoPraha-KometaPolika0-415.926    TJKovoPraha-KometaPolika0-415.99

HBC Nové Strašecí v. HBC Hostivař 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Před nedělním duelem nebyli hráči Nového Strašecí v jednoduché situaci. Herní krize se pomalu ale jistě prohlubovala, Moravcovi vypadli ze sestavy Wittmayer s Ryssem, a to na Kocourek dorazil další celek, který prozatím neztratil ani bod – HBC Hostivař. Pražský celek přes léto výrazně posílil a má ty nejvyšší ambice. Domácí předvedli solidní výkon, ale na body to nestačilo.

Začátky a konce zápasů, nekoncentrace hráčů. Další faktory prohlubující se krize. Úvodní branku viděla slušně zaplněná Mourek aréna již po dvaadvaceti vteřinách. Brožovo nahození Liška vyrazil pouze před sebe a dorážející Kalabis našel skulinku ve výstroji domácího brankáře – 0:1. Vyrovnat se domácím podařilo při početní výhodě. Po závaru před gólmanem Šupíkem se nejlépe zorientoval Horáček a jeho bekhendový pokus zapadl přesně k tyči – 1:1. Dál se hrál celkem otevřený hokejbal, který se musel divákům líbit. Na domácích hráčích byla vidět větší snaha, chuť poprat se o důležité body. Z vedení se však opět radovali hosté. Po buly v obranném pásmu Bubáků se k balónku dostal Miroslav Strejček, jedna ze zmiňovaných letních posil, a střelou do horního růžku branky nedal Liškovi šanci – 1:2. Zbytek třetiny byl vyrovnaný s šancemi na obou stranách. Za hosty mohl zvýšit Langthaler, na druhé straně se neujala rána Průši.

Přestože ve druhé periodě gól nepadl, tak se diváci rozhodně nenudili. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, k vidění byly pěkné akce, ale také slušná řada vyloučení, a to především na domácí straně. Nutno však podotknout, že oslabení dnes zvládali Strašečtí s velkou jistotou a do ničeho extra nebezpečného Pražany nepouštěli. Bylo až neuvěřitelné, jaký výkon tým kapitána Douši předváděl včera, a jaký dnes. Postupem času to byli totiž právě domácí, kteří přebírali otěže zápasu do svých rukou. Vyrovnání bylo na spadnutí. Michal Šupík se dnes ale vyspal velmi dobře. Nepřišel si na něj jak Čížek, tak rychlík Kmeť.

Ve třetí třetině krásný zápas gradoval, hráči se postupně vydávali ze všech sil. Po desetiminutovém trestu Samšuka za protesty dohrával domácí tým na dva útoky a tři obrany. Trenér Moravec točil své formace velmi rychle. Zasloužené srovnání přišlo ve 33. minutě. Jirka Čížek vyhrál čistě buly na Karla Průšu. Jeho dělovka proletěla Šupíkovi, který toho moc neviděl, mezi betony – 2:2. Domácí příznivci hnali borce ve žlutých dresech za třemi body. Po delší odmlce se ozvali také hosté. Z pravého kruhu nejprve minul branku Brož a s následným pokusem Borkovce si Liška dokázal poradit. S blížícím se koncem duelu se hrálo přeci jen opatrněji, žádný z týmů nechtěl udělat chybu, která by jej mohla stát všechny body. Vždyť ve třetí třetině nebyla k vidění ani žádná přesilová hra. Stejně jako Strašecí, tak i Hostivař dohrávala na dva útoky. Rozhodující branku měl na holi Jirka Čížek, jeho ránu z mezikruží však Šupík dokázal vyrazit. Dvacet vteřin před koncem se vhazovalo po levé ruce brankáře Lišky. Po sérii vhazování a přerušení se na časomíře objevil čas 14:55. Míček po poslední buly skončil v rohu a domácí jakoby přestali hrát. Elitní formace Hostivaře toho dokázala využít. Langthaler poslal míček do brankoviště, kde byl u tyče nepohlídaný Strejček a nadvakrát dokázal překonat Lišku. Čas? 14:59. Něco, co se v hokejbale, ale v jakémkoli kolektivním sportu málo vidí. Obrovský zmar a zklamání domácích doprovázela nezkrotná euforie hostů.

Hokejbalisté Nového Strašecí tak přišli v úplném závěru o všechny body a po čtyřech zápasech se trčí na 9. místě tabulky. Bubáci zažívají vůbec nejhorší vstup do sezony za jejich působení v národní lize.

Josef Moravec: „Abychom inkasovali v posledních vteřinách zápasu, to se nám nemůže stávat! Z dnešního utkání jsme měli mít tři body, nemáme opět nic. Předvedli jsme ale výkon, od kterého se můžeme odrazit. Příští víkend máme volno, poté výjezd na jih Čech, z kterého budeme muset přivést nějaké body.“

Sestava HBC N. S.: Liška (Dvořák) – Lev, Horáček, Hrádek, Duchoň T., Husák, Douša – Čížek Jiří, Průša, Duchoň O., Čížek Jan, Martínek, Kmeť, Javůrek, Samšuk

Autor článku Ondřej Duchoň, fotografie Klára Krpelánová.