tým

Dramatickou bitvu zvládli lépe Češi a postupují

Čeští hokejisté ve vyřazovací části narazili na Slovensko. Český tým si v první třetině vypracoval  tříbrankového vedení, to ve druhé části navýšil Červenka. Pak ale soupeř zápas třemi góly zdramatizoval, zápas nakonec rozhodlo sporné vyloučení v závěru utkání a trfa Plekance do prázdné branky.

Po necelých dvou minutách se v první vážnější šanci ocitl Voráček, kterému nabil Krejčí. Češi poprvé udeřili na konci sedmé minuty, kdy se jim podařilo využít přesilovou hru. Voráček místo střely volil přihrávku na Hemského a ten střílel do odkryté branky.

Na druhý gól se čekalo pouhých 29 vteřin. Do útočné třetiny se dostal Plekanec, k odraženému puku se dostal Červenka a ten měl už snadnou práci. Třetinu snů zakončil český celek druhou využitou přesilovkou. Tři minuty před přestávkou zúročil snahu tvrdou střelou Krejčí.

Slováci se sice dostávali do šancí, ale ty s přehledem likvidoval Pavelec. Prostřední část už neměla takové tempo jako úvodní dějství, ale o zajímavé momenty nebyla nouze. Góly padaly až v její druhé polovině. Chybu Sekery využil k úniku Roman Červenka a samostatný únik na Laca skončil krásnou bekhendovou kličkou.

Češi ale vedení o čtyři góly neudržely a krátce před druhou sirénou inkasovali. Marián Hossa se trefil k bližší tyči a dal zápasu novou zápletku. Navýšit náskok mohl v úvodu třetí třetiny Erat, ale jeho nenápadná střela skončila na tyči. Na druhé straně se prezentoval Chára, jehož střela vyrazila Pavelcovi hokejku.

Dramatickou záplatku dal zápasu znovu marián Hossa, který tvrdou střelou prostřelil českého brankáře a snížil na rozdíl dvou branek. Neuběhly ani dvě minuty a přišla další trefa Slovenska. Po přihrávce Bartoviče se z kruhů prosadil Surový. Trenér Hadamczik reagoval oddechovým časem. Slováci ožili a hnali se za vyrovnáním, český tým místama nevěděl kam dřív skočit.

V závěrečné minutě přišlo poněkud sporné vyloučení slovenského hráče. Vůjtek se i přes oslabení rozhodl odvolat brankáře a Plekanec podtrhl české vítězství střelou do prázdné branky. Češi porazili svého federálního soupeře 5:3 a ve čtvrtfinále narazí na tým Spojených států.

Česko – Slovensko 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Branky: 7. Hemský (Voráček, Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí) – 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Bartovič, Sekera)

Česko: Pavelec (Salák) – Židlický, Šmíd, Gudas, Rozsíval, Z. Michálek, Kaberle, Krajíček – Jágr, Plekanec, Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Hanzal, Erat – Frolík, Nedvěd, Palát

Slovensko: Laco (Halák) – Starosta, Chára, Meszároš, Sekera, Marinčin, Jurčina, Vydarený – Marián Hossa, Handzuš, Tatar – Jurčo, Ölvecký, Záborský – Miklík, Surový, Bartovič – Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa

Lotyšsko si vyšláplo na Švýcary

Švýcarsko v dosavadním průběhu turnaje inkasovali pouze jednou. Ve vyřazovacé části však dostali hned tři góly od Lotyšska. Ti zápas rozhodli v první třetině, kdy vstřelili dva góly.  Ve druhé třetině Švýcaři snížili, ale Lotyši rozhodli při hře bez brankáře.

Švýcarsko – Lotyšsko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 36. Plüss (Suri) – 9. Bartulis (Daugavinš, Girgensons), 12. Darzinš (Redlihs), 59. Darzinš (Pavlovs)